Kupujemy telefon dla seniora

Elderly Couple Love Park CareW produkcji telefonów komórkowych od lat widoczna jest tendencja do wykorzystywania coraz to nowszych technologii i wzbogacania kolejnych modeli aparatów telefonicznych o nowe funkcje. Jednak to, co dla jednych może być zaletą, dla innych staje się wadą – nowe telefony nie są dostosowane do użytku przez osoby starsze. Drobne klawisze lub wymóg precyzyjnego operowania na ekranie dotykowym, mało czytelne menu, wielość funkcji mogą stanowić barierę funkcjonalną dla ludzi, których wzrok i sprawność manualna nie są już tak dobre, jak osób.

Jaki telefon wybrać dla seniora? Można pójść jedną z dwóch dróg: zakupić starszy, mniej skomplikowany aparat znanych producentów lub wybrać model stworzony specjalnie z myślą o osobach starszych. W jednym i drugim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na określone cechy urządzenia (więcej o telefonii na www.subelih.com.pl).

Cechy telefonów dla seniorów

Jedną z najistotniejszych kwestii jest wyświetlacz. Powinien być jednokolorowy z podświetleniem. Pozwala to na uzyskanie wyświetlania w dużym kontraście niezbędnym do odczytywania przez osoby ze słabszym wzrokiem. Najlepiej w takich przypadkach sprawdza się podświetlenie pomarańczowe – zapewnia ono duży kontrast wyświetlanych treści nawet na zewnątrz, w słoneczne dni.

Również klawisze powinny być odpowiednio duże i z podświetlonymi znakami umieszczonymi na nich (cyfry, przyciski funkcyjne). Warto unikać modeli wyposażonych w ekran dotykowy. Jego wykorzystanie może sprawiać kłopot osobom mniej wprawionym w obsługę współczesnych gadżetów.

Kolejną kwestą jest przejrzyste i czytelne menu. Powinno ono posiadać tylko podstawowe funkcje tzn. dzwonienie, odbieranie połączeń, wysyłanie i odbiór SMS-ów. Takie menu gwarantuje szybką naukę obsługi telefonu oraz sprawne odnajdywanie określonej funkcji.

Funkcje dodatkowe

Wiele modeli telefonów projektowanych dla seniorów posiada również przycisk SOS. Jest to funkcja występująca w wielu wariantach. Najczęściej po naciśnięciu przycisku zostaje wysłany SMS alarmowy oraz połączenie na wcześniej wpisane numery. Po braku możliwości połączenia uruchomiony zostaje dźwiękowy sygnał alarmowy. W tym czasie połączenia przychodzące są łączone i ustawiane na tryb głośnomówiący automatycznie.

Najpopularniejsze telefony dla seniora

Segment telefonów dla seniorów został został zdominowany przez mniejszych producentów, którzy specjalizują się często tylko w produktach tego typu. Do najpopularniejszych należą marki MyPhone czy MaxCom. Ceny telefonów omawianego typu zawierają się zwykle w przedziale 100-170 zł. Nie jest więc to duży koszt za w pełni funkcjonalny telefon komórkowy.