Co rozważyć, kupując zabawki edukacyjne dla dzieci?

zabawkiCo rozważyć, kupując zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym?

Czasami wybieramy się w wielki świat sklepów z zabawkami i kupujemy cokolwiek wpadnie nam w oko: zabawki, które wydają dźwięki, śpiewają i tańczą, mają pełno guzików i migających światełek. Drodzy rodzice, tak naprawdę nie tędy droga! Musicie dobrze zastanowić się, które zabawki edukacyjne są rzeczywiście najlepsze. W końcu chcemy, by nasze dzieci bawiły się naprawdę dobrymi zabawkami – a zabawki edukacyjne ułatwią proces nauki jeszcze bardziej. Może cię to zdziwić, ale sklepy z zabawkami mogą nie być najlepszym miejscem na kupno zabawek edukacyjnych, ponieważ zazwyczaj kładą nacisk nie na naukę a na rozrywkę.

Stoiska z zabawkami edukacyjnymi są często rozczarowujące, bo znajdują się tam całe stosy zabawek na baterie ze wszystkimi możliwymi gadżetami. One nie rozwiną w twoim dziecku ważnych umiejętności. Należy zrozumieć, że zabawka edukacyjna powinna dawać dziecku możliwość zadawania pytań i szukania rozwiązań. W wypadku zabawek edukacyjnych to sama zabawka stawia pytania i problemy do rozwiązania.

Zabawa to sposób, w jaki dziecko dojrzewa i uczy się o świecie wokół, zaś zabawki edukacyjne mogą w tym pomóc najbardziej.

Zwracaj uwagę na wiek i fazę rozwoju, dla których przewidziana jest zabawka

Zwracaj uwagę na wiek i fazę rozwoju, dla których przewidziana jest zabawka. Czy słyszałeś już kiedyś to, czego tak obawiają się rodzice: „nudzę się” lub „nie mam co robić”? Jeśli tak, poniżej znajdziesz kilka porad, jak zachęcić dzieci do zabawy, by pozbyły się nudy. Pomóż im wybrać odpowiednie zabawki, wykorzystując poniższe porady (jeszcze więcej porad na www.handmadepassion.pl).

Co interesuje twoje dzieci? Co lubią robić? Czy jest to odpowiednie dla ich wieku?

Zabawki, które są bezpieczne w pewnym wieku, nie muszą być bezpieczne dla dzieci w wieku przedszkolnym: jak kamyki, na przykład. Dzieci w tym wieku ciągle wkładają sobie rzeczy do buzi, a nie chcesz przecież wybierać się z nimi do szpitala. Czy dana zabawka edukacyjna wzbudza u nich zainteresowanie?, Czy jest dla nich atrakcyjna? Dzieci będą bawić się dobrą zabawką z własnej inicjatywy, nie będziesz musiał ich do tego zmuszać.

Kupując zabawki, zastanawiaj się zawsze, jak twoje dziecko będzie mogło nimi manipulować, zmieniać ich konfigurację i używać ich na kilka różnych sposobów, uzyskując różne rezultaty. Dzięki temu dzieci pozostaną zainteresowane zabawkami na dłużej. Czy mogą bawić się daną zabawką samodzielnie, czy będziesz musiał uklęknąć przy nich na podłodze i towarzyszyć im? Tak spędzony czas jest świetny dla waszych relacji i stanowi też okazję, by nauczyć dziecko różnych sposobów wykorzystywania jego zabawek.

Czego od danej zabawki oczekujesz? Jeśli chcesz, by uspokajała dzieci, pomyśl o puzzlach i unikaj rzeczy takich jak piłki, które wymagają dużej ilości energii.